Havarijní pojištění

Na rozdíl od povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je havarijní pojištění dobrovolné smluvní pojištění. I přesto, že tedy není povinné, je potřeba vzít v úvahu jeho založení. Proč je vhodné havarijní pojištění mít? Na co se vztahuje? A vyplatí se? To vše se již brzy dozvíte!

pojišťovny

Co je to havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se sjednává kvůli ochraně vozidla a minimalizaci rizik. Do nich spadají pojistná nebezpečí typu havárie, vandalismu, odcizení či živelních událostí nebo pouze pro některé z výše uvedených (např. pouze vandalismus a odcizení).

V případě dopravní nehody slouží havarijní pojištění ke krytí škod na vlastním automobilu. V případě že nehodu zaviní druhá osoba je škoda hrazena z povinného ručení viníka. Ze svého havarijního pojištění tedy nelze uplatnit pojistné plnění, ale dojde k vyplacení náhrady z pojistné smlouvy povinného ručení osoby, která škodu na vozidle zavinila.

Základní rizika havarijního pojištění

Pro přehlednost si uvedeme základní rizika, proti kterým se můžete pojistit, v podstatě jsou pouze čtyři.

 • Havárie
 • Krádež
 • Zničení či poškození živlem
 • Vandalismus (zásah cizí osoby)
pojišťovny

Základní pojištění

Základní pojištění platí na takové události, které se udály během trvání pojištění na území států, které geograficky patří do území Evropy, pokud není v pojistné smlouvě uvedeno jinak.

Pojistná událost musí být označená v pojistné smlouvě nebo ve zvláštním předpisu, na který se pojistná smlouva odvolává a nadále je s ní spojen vznik povinnosti pojistitele poskytnout pojistné plnění. Za pojistnou událost jsou považovány především takové případy, kterým majitel prokazatelně nemohl zabránit.

Doplňkové pojištění a připojištění

Jako u většiny pojištění i zde si lze sjednat celou řadu připojištění. Tato doplňková pojištění ale lze sjednat pouze k vozidlu, které je uvedeno v pojistné smlouvě. Nelze je sjednat samostatně. Platnost je shodná s platností smlouvy pojištěného vozidla. Jedny z nejdůležitějších a nejvyužívanějších jsou asistenční služby, pojištění zavazadel a pojištění skel.

 • Asistenční služby
 • Pojištění zavazadel a věcí osobní potřeby
 • Pojištění skel
 • Úraz přepravovaných osob
 • Mimořádná výbava
 • Náklady spojené s náhradním vozidlem
pojišťovny

Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním

Už od začátku můžeme pojištění motorového vozidla rozdělit na pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a havarijní pojištění. S prvním pojištěním, známým více jako povinné ručení, musí počítat každý řidič, ale druhé je mnohými řidiči zanedbáváno, a přitom vám může přinést více užitku nežli naopak.

Hlavním rozdílem je tedy to, že povinné ručení je nutné vybavení každého motorového vozidla, ale havarijní pojištění je zcela dobrovolné.

Pojištění je důležité především v případech, kdy se na vozidle způsobí nějaká škoda, nebo vozidlo způsobí škodu někomu jinému. Zatímco povinné ručení chrání před finančními obtížemi, v případě že jste zavinili nehodu, škodu na majetku či zdraví někoho jiného, s havarijním pojištěním je to jinak.

povinné ručení

Havarijní pojištění chrání jen vás a vaše vozidlo, vaše zdraví nebo například i vaše zavazadlo ve vozidle, které může být také finančně chráněno.

K povinnému ručení si lze sjednat některé připojištění, která ale bývají spíše výhodou havarijního pojištění. Například se může jednat o úrazové pojištění posádky vozidla. Kompletní ochranu tedy naleznete v havarijním pojištění.

All risk

V případě že chcete mít kompletní ochranu, nejvhodnější je zvolit variantu All risk, při které jste pojištěni proti všem rizikům, tedy havárie, odcizení vozidla, vandalismus nebo živelné katastrofy.

Výhodou havarijního pojištění je, že si k němu můžete sjednat i tzv. pojištění GAP (Guaranteed Asset Protection Insurance). To se vyplatí především majitelům úplně nových vozů, jelikož toto pojištění zahrnuje možnost pojistit vozidlo proti ztrátě jeho hodnoty. Tímto pojištěním pojišťovna garantuje klientovi pojistné krytí do výše původní ceny vozidla. A tato cena neklesne po dobu dalších tří let od sjednání pojištění. Důležité však je, že při tomto pojištění se jedná pouze o případy totální škody nebo odcizení. Výhodou však je, že se nepočítá se spoluúčastí.

Jak funguje spoluúčast

Včetně značky, typu vozidla a stáří má vliv na cenu havarijního pojištění ještě výše spoluúčasti.

Případ spoluúčasti znamená, že část škody budete muset zaplatit z vlastních úspor. Nejčastěji se sjednává výše spoluúčasti 5 %, ale můžete se dohodnout až na 20 %. Čím vyšší spoluúčast, tím je nižší pojistné.

Kombinace povinného ručení a havarijního pojištění

Dnes je již známo, že většina pojišťoven nabízí jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění jako doplněk za zvýhodněné podmínky. Při zřizování jednoho je tedy dobré zvážit zřízení i druhého pojištění u stejné pojišťovny. Uzavřením obou pojištění zároveň, získáte nejen slevu, ale i lepší asistenční služby a další výhody.

Krátkodobé havarijní pojištění

Ne každý potřebuje mít pojištěné motorové vozidlo po celý rok. Ti, kteří si tím jsou stoprocentně jisti volí krátkodobé havarijní pojištění. To nabízí na českém trhu několik pojišťoven, které tak chytře cílí na majitele, kteří potřebují pojistku pouze za jediným účelem. Na výběr je však ze dvou možností.

 • Krátkodobé havarijní pojištění
 • Sezónní havarijní pojištění

Příkladem jsou například motorkáři, kteří během zimy nejezdí a své stroje vytahují až na jaře, tedy na začátku sezóny. Pro ně je vhodné sezónní pojištění, které se na rozdíl pro automobily většinou nenabízí.

Automobilová vozidla využívají častěji právě krátkodobé havarijní pojištění. Řidiči je pořizují především v létě v době dovolené, kdy dlouhá cesta za volantem a spoustu ujetých kilometrů, zvyšuje riziko srážky se zvířetem, nehody nebo odcizením automobilu v cizině.

Allianz pojišťovna

Pojišťovny, které nabízejí krátkodobou pojistku

V České republice nabízí krátkodobou havarijní pojistku několik pojišťoven, ty se však liší minimální dobou pojištění.

 • Allianz – pojištění minimálně na tři měsíce
 • Česká pojišťovna – pojištění minimálně čtrnáct dní
 • Česká podnikatelská pojišťovna – Nabízí krátkodobou havarijní pojistku pouze pokud máte sjednané u pojišťovny i povinné ručení
 • Direct - pojištění minimálně na jeden měsíc
 • UNIQA - pojištění minimálně na jeden měsíc
UNIQA pojišťovna

Sezónní havarijní pojištění

Jak už jsme řekli, sezónní havarijní pojištění je především pro motorkáře a od krátkodobého pojištění se liší hlavně jedním rozdílem. Havarijní pojistka se uzavírá na celý rok a liší se pouze její rozsah. V období sezóny, tedy v létě, vás kryje sezónní pojištění proti havárii a dalších podobných rizik. V době, kdy se sezóna skončí platíte už pouze pojištění pro případ krádeže, vandalismu či živelné pohromy.

Pojistit se můžete u těchto pojišťoven

Havarijní pojištění cena

Na ceny havarijního pojištění má vliv několik faktorů. Mnohem důležitějším hlediskem pro posouzení je však kvalita pojištění. Ta se odvíjí od limitů plnění, které poskytne pojišťovna v případě nehody. Dále také asistenční služby nebo rychlost likvidace. Na výši pojistného má vliv také značka, typ vozidla, rok výroby, počet zaviněných nehod a další.

Obecně můžeme mezi faktory zařadit

 • Typ a značka vozidla
 • Pořizovací cena
 • Staří vozidla (čím starší, tím levnější pojistné)
 • Zvolená rizika pojištění (All risk či jednotlivé)
 • Zvolená výše spoluúčasti (čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné)
 • Bydliště majitele
 • Frekvence platby
 • Počet zaviněných nehod
Česká podnikatelská pojišťovna

Cena

Nelze zcela s jistotou říci jaká je průměrná cena havarijního pojištění. Díky konkurenci pojišťoven však v posledních letech ceny klesají, a tak seženete základní pojištění již pod 1000 Kč. Naopak se někdy cena může vyšplhat až na 9000 Kč, což je dost velký rozdíl.

Pokud si chcete spočítat průměrnou cenu, která se bude vztahovat na váš automobil, můžete využít internetové kalkulačky a srovnávače cen jednotlivých pojišťoven.

Direct pojišťovna

Čím méně jezdíte, tím méně platíte

Se zajímavou novinkou přišla minulý rok pojišťovna Allianz. Jde o spravedlivý výpočet ceny havarijního pojištění. Počítá se z počtu ujetých kilometrů, které za dané období ujedete. Na základě toho poté buď doplácíte nebo vám pojišťovna vrací peníze, což je klasické zálohové placení. Tuto možnost ocení především řidiči, kteří nejezdí tak často a jezdí jen kratší vzdálenosti.

Havarijní pojištění online

V moderní době máme mnoho možností. Život nám zjednodušuje internet a pokud jej umíme využívat ve svůj prospěch, můžeme si ušetřit nejen mnoho starostí, ale i peněz. Havarijní pojištění lze sjednat online z pohodlí domova. Stačí vám k tomu jen pár minut.

U některých pojišťoven lze sjednat havarijní pojištění online bez nutnosti fyzické kontroly vozidla pojišťovnou. Pro uzavření pojištění vám stačí, když vozidlo sami nafotíte v aktuálním stavu a doložíte fotografii při registraci.

Pojišťovna vám pravděpodobně předá srozumitelné instrukce, jak by nafocení vozidla mělo vypadat. Pokud byste chtěli zvolit jinou možnost, můžete si domluvit nafocení vozidla na nejbližší pobočce vybrané pojišťovny.

Sjednání rychle a online

Samotné sjednání vám už zabere jen pár minut. Nemusíte nic vymýšlet, vše je pro vás připravené a pouze vyplníte formulář, kde sdělíte všechny důležité informace o vás a vašem vozidle. Připravte si tedy nejprve technický průkaz a postupně vyplňujte.

 • Druh a užití vozidla
 • Značka vozidla
 • Typ vozidla
 • Objem
 • Výkon motoru
 • Hmotnost
 • Palivo
 • Datum první registrace
 • Hodnota pojišťovaného vozidla včetně nadstandartní výbavy
 • Zabezpečení

Bonus

Můžete získat i bonus na povinném ručení a počtu měsíců bez nehody.

A to je vše, máte hotovo. Rychlé, jednoduché a přehledné.

Už odcházíte?

Stačí pár vteřin pro získání odměn z vašich nákupů!

Vytvořte si zdarma účet na Tipli. Okamžitý přístup k odměnám až 33 % z nákupů v 1267 obchodech.

Platí na každý nákup a také na slevy a akce.

nebo