Stavební spoření - vybrat to nejvýhodnější pomůže kalkulačka

Stavební spoření 15. 8. 2018

Hledáte nejvýhodnější stavební spoření a nevíte, jaké vybrat? Nebo dumáte nad tím, jak stavební spoření funguje a kdy se vyplatí? Představíme také kalkulačku stavebního spoření i stavební spoření pro děti. Ukážeme také, na co si dát při sjednání spoření pozor.

Co je stavební spoření?

Jedná se o specifický druh spoření, umožňující naspořit určitou částku na výstavbu, rekonstrukci či jiné stavební úpravy nemovitosti. Stavební spoření ovšem nemusí být nutně k financování úprav nemovitosti. Může být použito i jako financování bydlení.

Během tohoto spoření získává klient kromě pravidelného úroku i podporu od státu. Po splnění určitých podmínek má klient nárok na získání výhodného úvěru ze stavebního spoření. Průměrné celkové zhodnocení v České republice dosahuje přibližně 3,5 %. Přesný úrok se liší dle konktrétních spořitelen.

Stavební spoření státní podpora

Přestože v průběhu několika let státní příspěvek klesal, neovlivnilo to popularitu stavebního spoření. Jak ovšem příspěvek od státu funguje? Státní podpora činí 10 % z uložené částky, maximálně však 2 000 Kč ročně. Maximální efek má spořit alespoň 20 000 Kč ročně. U této částky můžete dosáhnout až 4% výnosnosti, což je více, než získáte na jakémkoliv spořícím účtu.

Stavební spoření online

Při uzavírání smlouvy o stavebním spoření se platí poplatek, a ten obvykle bývá jedno procento z cílové částky. Ovšem některé stavební spořitelny a banky tento poplatek odpouštějí při uzavření smlouvy přes internet. Důležité vědět je to, že sice spořitelny nabízí uzavření smlouvy online, ale zákon vyžaduje ověření klienta. Nekoná se tedy o uzavření smlouby přes internet, ale pouze o předvyplnění smlouvy na počítači. Po vyplnění je nutné sjednat si schůzku na pobočce nebo s obchodním zprostředkovatelem.

Některé pojišťovny zákazníkovi nabízejí výhody při sjednání smlouvy online. Například Raiffeisen bank uzavírá smlouvu online zadarmo. Dále Era nabízí vysoké zhodnocení a zafixovaný úrok. Výhody má každá spořitelna jiné, důležité je vybrat si ty vyhovující.

Stavební spoření

Stavební spoření kalkulačka

Některé online portály nabízejí kalkulačky stavebního spoření. Stejně tak je nabízejí i jednotlivé spořitelny. Pokud tedy víte, u jaké spořitelny smlouvu uzavřete, na stránkách spořitelny naleznete kalkulačku pro produkty dané spořitelny. Kalkulačka pomáhá vypočítat úročení, poplatky, státní podporu, čistou úrokovou sazbu, a jako hlavní výsledek odevzdá předpokládanou naspořenou částku.

V odstavci výše byly zmíněny online portály. Ty obvykle kromě kalkulaček poskytují i sekci s názvem stavební spoření srovnání. Obzvláště užitečná věc, jestliže ještě nevíte, u které spořitelny smlouvu uzavřete.

Na co si dát pozor u stavebního spoření?

O smlouvu pro stavební spoření si může zažádat jak fyzická osoba, tak i právnická osoba. Ta ale nemá nárok na státní podporu.

Podmínky pro uzavření smlouvy o stavebním spoření

Uzavřít smlouvu a získat nárok na státní podporu může:

  • občan České republiky
  • občan Evropské unie, který má povolení k pobytu na území ČR a bylo mu přiděleno rodné číslo
  • fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a rodným číslem vydaným příslušným státním orgánem

Při uzavření smlouvy je klient povinen stanovit výši cílové částky. Jedná se o částku, které má odpovídat určitému budoucímu řešení bytových či stavebních potřeb. Tato částka je dle zákona rovna součtu vkladů, státní podpory, úvěru ze stavebního spoření a úroků z vkladů, po odečtení daně z příjmu těchto úroků. Naspořené peníze nesmí překročit cílovou částku, jinak klient bude nucen zaplatit poplatek, který se vypočte z výše rozdílu mezi zůstatkem a cílovou částkou. Nemusíte se ovšem bát, cílovou částku lze změnit ještě před jejím překročením.

Minimální doba stavebního spoření je 6 let. Stavební spoření lze vypovědět dříve, ovšem klient tím ztrácí nárok na státní podporu a platí se poplatky za předčasné zrušení smlouvy.

Doporučené články

Doporučené obchody

Doporučené články

Jak nakupovat na eBay.com

Jak nakupovat na eBay.com

Na eBay.com seženete prakticky cokoliv. Značkové zboží, elektroniku nebo sběratelské kousky. Na...
15.9.2021Zobrazit článek
Dny Marianne 2021 přinesou stovky slev

Dny Marianne 2021 přinesou stovky slev

Stovky slev, tisíce obchodů a dárky zdarma. Podzimní Dny Marianne 2021 se kvapem blíží a slevy až...
5.9.2021Zobrazit článek
Nové slevové kupony v Bonprix, Kytary.cz, Datart a Naturalis

Nové slevové kupony v Bonprix, Kytary.cz, Datart a Naturalis

Neváhejte a pojďte se podívat, jak nejlépe ušetřit peníze v novém týdnu od 13.07.2021
14.7.2021Zobrazit článek

Chcete přijít o odměnu až 15 % z každého nákupu na internetu?

Stačí se zdarma zaregistrovat a o žádné odměny již nikdy nepřijdete.

+ navíc 300 Kč za registraci

- nebo -
Registrací souhlasíte s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.