AliExpress návod: 5. díl - placení cla a DPH

Návod na AliExpress.com 3. 1. 2019

AliExpress si oblíbily miliony lidí po celém světě, protože na něm za fantastické ceny seženete neuvěřitelné množství zboží. Jak je to ale s placením cla a DPH z Číny? Zjistěte, kdy na AliExpress.com zaplatíte clo a kdy DPH a mějte v tom jednou provždy jasno.

V minulém díle jsme se zaměřili na kroky pro bezpečný nákup na AliExpress. V tomto dílu našeho seriálu návodů si povíme, za jakých podmínek se platí clo a DPH na AliExpress. Podívejte se na naše tipy, které vám vše vysvětlí.

Clo a DPH na AliExpress

Kdy se platí clo? V kterých případech se platí DPH? Jak funguje clo a DPH při nákupech v Číně? To jsou otázky, na které se nás nejčastěji ptáte. Pojďme si tedy vysvětlit, jak to ve skutečnosti je s placením cla a DPH a kolik zaplatíte za balíček z Číny.

Clo a DPH jsou drobné nepříjemnosti, kterým se člověk při nakupování z Číny (a ze zahraničí vůbec) zpravidla nemá šanci vyhnout. Rozhodující je při tom vždy cena zboží, jaké si kupujete. Clo a DPH při dovozu zboží z Číny platí vždy zákazník, nikoliv prodejce. Z toho důvodu není clo ani DPH uvedeno v ceně výrobku. Clo i DPH tak platíte poště nebo kurýrní společnosti, která vám balíček doručí.

Kdy clo a DPH platit nebudete?

Pokud se celková cena balíčku vejde do 22 € (zhruba 560 Kč) neplatíte clo ani DPH. Pozor! Částka 22 € se počítá včetně poštovného. Dobrou zprávou ale je, že na AliExpress v drtivé většině případů dopravu neplatíte, protože ji máte zdarma.

AliExpress clo a DPH

TIP: Pro větší pohodlí si můžete měnu na AliExpress přepnout na koruny, abyste se nemuseli trápit s aktuálními kurzy a přepočítáváním. Výběr měny najdete hned vedle možnosti využít AliExpress česky.

Kdy se platí DPH na AliExpress?

Jakmile celková cena zásilky přesáhne 22 €, ale vejdete se do 150 €, platíte na AliExpress DPH (21 % z ceny zboží) a poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností. Ten se v případě pošty pohybuje kolem 5 €, ale kurýrní společnosti mají poplatky různé.

Kdy se platí clo na AliExpress?

Clo na AliExpress platíte až v okamžiku, kdy objednané zboží přesáhne cenu 150 €. V takovém případě tedy platíte clo, DPH i poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností.

Shrnutí poplatků pro clo a DPH

  • Objednávka do 22 € (do 560 Kč): Balíček osvobozen od DPH i cla.
  • Objednávka v hodnotě 22 až 150 € (do 3.825 Kč): Je potřeba doplatit DPH, tzn. 21 % z celkové částky.
  • Objednávka nad 150 € (nad 3.825 Kč): Je potřeba doplatit DPH i clo (clo je cca 14 %).

Příklad výpočtu cla a DPH při nákupu na AliExpressu

Pokud si například na AliExpress koupíte hodinky za 160 €:

  1. Nejdříve vypočítáte clo, které bude podle typu zboží činit 4,5 % = 7,2 €.
  2. K ceně zboží přičtete 160 + 7,2 = 167,2 €.
  3. Z této částky dále vypočítáte DPH – při výši 21 % = 35,1 €.
  4. Čísla sečtete 167,2 + 35,1 = 202,3 €.
  5. K tomu ještě musíte připočítat poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností – kdyby dělal 5 €, celková cena zboží by byla 207,3 € (zhruba 5 358 Kč).
Nákupy na AliExpress

Není to tak těžké, že? Většina zboží na AliExpress.com se naštěstí pohybuje v tak nízkých částkách, že clo ani DPH není potřeba vůbec řešit. Přesto se čas od času hodí vědět, jak na to. Jak můžete vidět, cena drahého zboží vám kvůli DPH a clu ještě poskočí. Snadno se tomu však vyhnete, pokud si pohlídáte, že je vaše objednávka levnější než 22 €, nebo tím, že si balíčky rozdělíte do více zásilek, jejichž cena nepřesáhne zmiňovanou hodnotu 22 €.

Zajímá vás ještě něco? Pomůžeme, poradíme

Pevně věříme, že nyní jsou vaše pochybnosti o nakupování na AliExpress zcela rozptýleny a naplno využijete všech výhod, které AliExpress nabízí. Trápí vás ještě něco? Prostudujte si náš návod na AliExpress, nebo se na nás obraťte přes LiveChat.

Chcete na AliExpress nakupovat ještě levněji? Získejte z každého nákupu až 10 % zpět!Pro zobrazení textu se prosím zaregistrujte.Zaregistrovat seRegistrovat se přes Facebook

Doporučené články

Doporučené obchody

Doporučené články

Nové slevové kupony v Smarty CZ, Farnell, FotoŠkoda a…

Neváhejte a pojďte se podívat, jak nejlépe ušetřit peníze v novém týdnu od 22.09.2020
23.9.2020Zobrazit článek

Jak bojovat s podzimním nachlazením? Zatočte s rýmou a…

Umíte se bránit kašli a rýmě? Poznejte rozdíl mezi chřipkou a nachlazením, zjistěte, jak snížit...
19.9.2020Zobrazit článek

Nové slevové kupony v Yves Rocher, PATRO.cz, Trenýrkárna.cz…

Neváhejte a pojďte se podívat, jak nejlépe ušetřit peníze v novém týdnu od 26.08.2020
26.8.2020Zobrazit článek
- nebo -
Registrací souhlasíte s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.