AliExpress návod: 5. díl – Placení cla a DPH

Návod na AliExpress.com 19. 2. 2018

AliExpress si oblíbily miliony lidí po celém světě, protože na něm za fantastické ceny seženete neuvěřitelné množství zboží. Jak je to ale s placením cla a DPH z Číny? Zjistěte, kdy na AliExpress.com zaplatíte clo a kdy DPH a mějte v tom jednou provždy jasno.

V minulém díle jsme se zaměřily na kroky pro bezpečný nákup na AliExpress. Ani dnešní téma nebude příliš veselé, ale upozornit vás na něj musíme – povíme si, za jakých podmínek platíte clo a DPH na AliExpress.

Clo a DPH

Kdy se platí clo? Kdy se platí DPH? Jak funguje clo a DPH při nákupech v Číně? To jsou otázky, na které se nás nejčastěji ptáte. Pojďme si tedy vysvětlit, jak clo a DPH funguje a kolik zaplatíte za balíček z Číny.

Clo a DHP jsou nepříjemnostmi, kterým se člověk při nákupech z Číny (a ze zahraničí vůbec) občas nemá šanci vyhnout – rozhodující je při tom vždy cena zboží, jaké si kupujete.

Clo a DPH při dovozu zboží z Číny platí vždy zákazník, nikoliv prodejce - z toho důvodu není clo ani DPH uvedené v ceně výrobku. Clo i DPH platíte poště nebo kurýrní společnosti, která vám balíček doručí.

Kdy clo a DPH platit nebudete?

Pokud se celková cena balíčku vejde do 22 EUR (zhruba 594 Kč) neplatíte clo ani DPH. Pozor - částka 22 EUR se počítá včetně poštovného. Dobrou zprávou je, že na AliExpress v drtivé většině případů dopravu neplatíte, protože dopravu máte zdarma.

AliExpress - přepnutí měny

Pro větší pohodlí si můžete měnu na AliExpress přepnout na Eura, abyste se nemuseli trápit s aktuálními kurzy a přepočítáváním – tuto možnost najdete hned vedle možnosti mít AliExpress v češtině.

Kdy se platí DPH na AliExpress?

Jakmile celková cena zásilky přesáhne 22 EUR, ale vejdete se do 150 EUR, platíte na AliExpress DPH (což dělá 21 % z ceny zboží) a poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností – ten se v případě pošty pohybuje kolem 5 EUR, kurýrní společnosti mají poplatky různé.

Kdy se platí clo na AliExpress?

Clo na AliExpress platíte až v okamžiku, kdy vámi objednané zboží přesáhne cenu 150 EUR – v takovém případě tedy platíte clo, DPH i poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností.

A kolik je clo z Číny ve výsledku? Výše cla se mění podle charakteru zboží a určuje jej celní sazebník podle číselného kódu zboží. Pokud jej neznáte, můžete pro orientaci použít tuto kalkulačku pro výpočet cla. Pro přesnost však zavítejte přímo na stránky Celní správy.

Shrnutí poplatků pro clo a DPH

  • Objednávka do 22 Euro (do 560 Kč) - balíček osvobozen od DPH i CLA.
  • Objednávka v hodnotě 22 až 150 Euro (do 3.825 Kč) - je potřeba doplatit DPH, tzn. 21 % z celkové částky.
  • Objednávka nad 150 Euro (nad 3.825 Kč) - je potřeba doplatit DPH i CLO (CLO je cca od 0-14 %).

Příklad výpočtu cla a DPH při nákupu na AliExpressu:

Například, pokud si koupíte na AliExpress hodinky za 160 EUR:

  1. Nejdříve vypočítáváme clo – podle typu zboží bude dělat 4,5 % = 7,2 EUR.
  2. Připočteme k ceně zboží 160 + 7,2 = 167,2 EUR.
  3. Z této částky dále vypočítáváte DPH – při výši 21 % = 35,1 EUR.
  4. Čísla sečteme, tedy 167,2 + 35,1 = 202,3 EUR.
  5. K tomu ještě musíme připočítat poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností – kdyby dělal 5 EUR, celková cena zboží by byla 207,3 EUR.

Není to tak těžké, že? Ale buďme upřímní – většina zboží na AliExpress se pohybuje v tak nízkých částkách, že clo ani DPH nebudete muset řešit. Ale kdyby přeci jen, je dobré vědět, jak na to. Jak můžete vidět, cena drahého zboží vám kvůli DPH a clu ještě poskočí. Snadno se tomu však můžete vyhnout, když si pohlídáte, že vaše zboží bude levnější než 22 EUR nebo si balíčky rozdělíte do více zásilek, jejichž cena nepřesáhne zmiňovanou hodnotu 22 EUR.

Zajímá vás ještě něco?

Pevně věříme, že nyní jsou vaše pochybnosti o nakupování na AliExpress zcela rozptýleny a naplno využijete všech výhod, které AliExpress nabízí. Trápí vás ještě něco? Prostudujte si náš návod na AliExpress nebo se na nás obraťte přes LiveChat. A nezapomeňte, že s Tipli budete mít nákupy na AliExpress ještě výhodnější!

Doporučené články

Doporučené obchody

Doporučené články

Nové akční letáky #38 týden - XXL týden v Lidlu, Hera…

Chcete vědět, kde nejvýhodněji nakoupíte běžné potraviny jako vejce nebo máslo? Nebo své oblíbené...
19.9.2018 Zobrazit článek

Střílejte góly! Nová hokejka pomůže vyhrát zápas

Potřebujete novou hokejku? Poradíme, kde jí koupit za výhodnou cenu. Věnujte čas výběru kvalitní...
19.9.2018 Zobrazit článek

Vytvořte si svůj vlastní svět ve hře Minecraft!

Každý někdy potřebuje uniknout z reality a odreagovat se. Počítačová hra Minecraft to může...
19.9.2018 Zobrazit článek

Už odcházíte?

Stačí pár vteřin pro získání odměn z vašich nákupů!

Vytvořte si zdarma účet na Tipli. Okamžitý přístup k odměnám až 33 % z nákupů v 1254 obchodech.

Platí na každý nákup a také na slevy a akce.