AliExpress návod: 5. díl - placení cla a DPH

Návod na AliExpress.com 19. 2. 2018

AliExpress si oblíbily miliony lidí po celém světě, protože na něm za fantastické ceny seženete neuvěřitelné množství zboží. Jak je to ale s placením cla a DPH z Číny? Zjistěte, kdy na AliExpress.com zaplatíte clo a kdy DPH a mějte v tom jednou provždy jasno.

V minulém díle jsme se zaměřily na kroky pro bezpečný nákup na AliExpress. V tomto dílu návodu si povíme, za jakých podmínek platíte clo a DPH na AliExpress.

Clo a DPH na AliExpress

Kdy se platí clo? Kdy se platí DPH? Jak funguje clo a DPH při nákupech v Číně? To jsou otázky, na které se nás nejčastěji ptáte. Pojďme si tedy vysvětlit, jak clo a DPH funguje a kolik zaplatíte za balíček z Číny.

Clo a DHP jsou nepříjemnostmi, kterým se člověk při nákupech z Číny (a ze zahraničí vůbec) občas nemá šanci vyhnout. Rozhodující je při tom vždy cena zboží, jaké si kupujete.

Clo a DPH při dovozu zboží z Číny platí vždy zákazník, nikoliv prodejce - Z toho důvodu není clo ani DPH uvedeno v ceně výrobku. Clo i DPH platíte poště nebo kurýrní společnosti, která vám balíček doručí.

Kdy clo a DPH platit nebudete?

Pokud se celková cena balíčku vejde do 22 € (zhruba 594 Kč) neplatíte clo ani DPH. Pozor! Částka 22 € se počítá včetně poštovného. Dobrou zprávou je, že na AliExpress v drtivé většině případů dopravu neplatíte, protože ji máte zdarma.

AliExpress clo a DPH

TIP: Pro větší pohodlí si můžete měnu na AliExpress přepnout na koruny, abyste se nemuseli trápit s aktuálními kurzy a přepočítáváním. Tuto možnost najdete hned vedle možnosti využít AliExpress česky.

Kdy se platí DPH na AliExpress?

Jakmile celková cena zásilky přesáhne 22 €, ale vejdete se do 150 €, platíte na AliExpress DPH (21 % z ceny zboží) a poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností. Ten se v případě pošty pohybuje kolem 5 €, kurýrní společnosti mají poplatky různé.

Kdy se platí clo na AliExpress?

Clo na AliExpress platíte až v okamžiku, kdy objednané zboží přesáhne cenu 150 €. V takovém případě tedy platíte clo, DPH i poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností.

Shrnutí poplatků pro clo a DPH

  • Objednávka do 22 € (do 560 Kč): Balíček osvobozen od DPH i cla.
  • Objednávka v hodnotě 22 až 150 € (do 3.825 Kč): Je potřeba doplatit DPH, tzn. 21 % z celkové částky.
  • Objednávka nad 150 € (nad 3.825 Kč): Je potřeba doplatit DPH i clo (clo je cca 14 %).

Příklad výpočtu cla a DPH při nákupu na AliExpressu:

Například, pokud si koupíte na AliExpress hodinky za 160 €:

  1. Nejdříve vypočítáváme clo – podle typu zboží bude dělat 4,5 % = 7,2 €.
  2. Připočteme k ceně zboží 160 + 7,2 = 167,2 €.
  3. Z této částky dále vypočítáváte DPH – při výši 21 % = 35,1 €.
  4. Čísla sečteme, tedy 167,2 + 35,1 = 202,3 €.
  5. K tomu ještě musíme připočítat poplatek za zpracování a zastoupení poštou či kurýrní společností – kdyby dělal 5 €, celková cena zboží by byla 207,3 €.

Není to tak těžké, že? Ale buďme upřímní – většina zboží na AliExpress se pohybuje v tak nízkých částkách, že clo ani DPH nebudete muset řešit. Ale kdyby přeci jen, je dobré vědět, jak na to. Jak můžete vidět, cena drahého zboží vám kvůli DPH a clu ještě poskočí. Snadno se tomu však můžete vyhnout, když si pohlídáte, že vaše zboží bude levnější než 22 € nebo si balíčky rozdělíte do více zásilek, jejichž cena nepřesáhne zmiňovanou hodnotu 22 €.

Zajímá vás ještě něco?

Pevně věříme, že nyní jsou vaše pochybnosti o nakupování na AliExpress zcela rozptýleny a naplno využijete všech výhod, které AliExpress nabízí. Trápí vás ještě něco? Prostudujte si náš návod na AliExpress nebo se na nás obraťte přes LiveChat. A nezapomeňte, že s Tipli budete mít nákupy na AliExpress ještě výhodnější!

Doporučené články

Doporučené obchody

Doporučené články

Půjčka před výplatou: Kolik dostanete a…

Češi nemají všeobecně problém s půjčkami. Téměř 85 % Čechů by proto sáhlo právě po půjčce v...
15.11.2018 Zobrazit článek

Nové akční letáky #46. týden: Levné mléko…

Chcete nakupovat za nejnižší ceny? Nenechte si utéct nabídku letáků tohoto týdne. Kde koupíte...
14.11.2018 Zobrazit článek

Dny dopravy zdarma 2018: Přes 600…

Největší akce nákupního portálu a srovnávače cen Heureka.cz se blíží. Získejte dopravu zdarma a...
13.11.2018 Zobrazit článek

Už odcházíte?

Stačí pár vteřin pro získání odměn z vašich nákupů!

Vytvořte si zdarma účet na Tipli. Okamžitý přístup k odměnám až 33 % z nákupů v 1283 obchodech.

Platí na každý nákup a také na slevy a akce.

nebo