Pojištění domácnosti a nemovitosti ochrání vaše bydlení

Finance 19. 1. 2019

Pokud chcete mít jistotu, že v případě požáru nebo loupežného přepadení bude váš majetek dobře chráněn, doporučujeme zvolit majetkové pojištění. V případě, že máte byt nebo dům v osobním vlastnictví, je dobré zvolit pojištění nemovitosti. Na veškeré vybavení se pak vztahuje pojištění domácnosti. To se vyplatí i v situaci, kdy jste v pronájmu.

Pojistit si můžete rodinný dům, byt v osobním vlastnictví, družstevní byt, ale třeba i chatu nebo chalupu. Dále se sem řadí i pojištění garáže, plotu, a dokonce i stavby ve výstavbě. Pojištění domácnosti je vhodné jak pro lidi, co žijí ve vlastním, tak pro nájemce.

TIP: Myslete na to, že pokud je veškeré zařízení bytu ve vlastnictví pronajímatele, měl by pojistku zaplatit on.

Pojištění domácnosti

V rámci pojištění domácnosti se řeší skutečnost, zda se jedná o domácnost obývanou trvale (více než 9 měsíců v roce), nebo rekreačně (méně než 6 měsíců v roce). Minimální pojistná částka bývá obecně u trvale obývaných domácností 200 000 Kč, u rekreačních 100 000 Kč.

Co vše zahrnuje pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti obsahuje veškeré vnitřní vybavení a osobní věci. Patří sem hlavně nábytek, elektronika, spotřebiče, elektrická zařízení, oblečení, sportovní vybavení, ale i cennosti a peníze. Zahrnout sem můžeme i některé vnitřní stavební součásti, jako jsou kuchyňská linka, vestavěné spotřebiče, malby a podlahy.

  • Do základního krytí pojištění domácnosti spadají nebezpečí jako živelná rizika (požár, oheň, úder blesku, pád stromu, krupobití), pád letadla nebo výbuch.
  • Dalšími riziky, která lze připojistit, jsou například krádež vloupáním, vandalismus, poškození fasády ptáky nebo hlodavci, rozbití skel, zkrat, úniky vody a další. Pojistná částka, kterou si zvolíte, by měla reálně odpovídat hodnotě celé domácnosti.

Pojišťovna vždy sjednává pojištění na novou cenu. V praxi to znamená, že pokud si v roce 2016 koupíte televizi za 22 000 Kč, v roce 2019 dostanete kvůli krádeži pojistné plnění za tuto televizi pouze ve výši 18 000 Kč (skutečná cena, za kterou současně televizi pořídíte).

Pojistit domácnost online »

Pojištění nemovitosti

Toto pojištění se váže k domu nebo bytu. Jedná se o stavbu samotnou nebo její stavební součásti a věci pevně spojené se zdmi nebo střechou. Dále je možné připojistit také vedlejší stavby na stejné adrese. Sem řadíme například garáž, kůlnu, bazén nebo studnu.

TIP: Nemovitost, kterou chcete pojistit, musí být v řádném technickém stavu, nepoškozená a udržovaná.

Pojištění domácnosti

Pojistná částka se stanoví stejně jako u domácnosti na cenu novou, tedy aktuální tržní hodnotu. Určitě je dobré třeba po 2 - 3 letech udělat revizi takové smlouvy a případný limit navýšit dle aktuální hodnoty domu nebo bytu. Průměrná pojistná částka u bytů bývá okolo 2 000 000 - 3 000 000 Kč a u rodinných domů se pohybuje od 3 000 000 do 5 000 000 Kč.

Jak sjednat pojištění výhodně?

Pokud chcete ušetřit čas a také peníze, doporučujeme online sjednání přes Pojisteni.cz. Jde o šikovný portál, kde najdete veškeré podrobné informace a po zadání údajů máte k dispozici srovnání téměř od všech pojišťoven, které jsou na našem trhu.

Zároveň si k pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti můžete přidat i pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Jedná se o možnost úhrady nákladů spojených třeba s držením psa. Také se může stát, že omylem v muzeu rozbijete drahou vázu – i toto se pak hradí z pojištění odpovědnosti.

Je dobré ještě zdůraznit, že pro stanovení ceny není rozhodující zda pojišťujete byt nebo dům, protože vždy záleží spíše na lokalitě a hodnotě dané nemovitosti. V praxi se občas stane, že lidé za pojištění bytu v Praze platí mnohem více než lidé za rodinný dům někde v okolí Liberce.

TIP: Obdobně snadné je také pojištění auta. Sjednejte si povinné ručení online a šetřete čas i peníze!

Ušetřete za pojištění až 25 %!

Zaregistrujte se zcela zdarma na Tipli.cz, proklikněte se na stránky pojištění.cz a šetřete. Díky online srovnávači najdete pohodlně z domova nejvhodnější pojistný produkt a cashback portál vám navíc vrátí až 25 % z ceny zpět na účet!

Šetřit s cashbackem »

Doporučené články

Doporučené obchody

Doporučené články

NÁVOD: 4+1 tip, jak (ne)nakupovat na eBay.com

NÁVOD: 4+1 tip, jak (ne)nakupovat na eBay.com

Na eBay.com seženete prakticky cokoliv. Značkové zboží, elektroniku nebo sběratelské kousky. Na...
15.9.2021Zobrazit článek
Dny Marianne 2021 přinesou stovky slev

Dny Marianne 2021 přinesou stovky slev

Stovky slev, tisíce obchodů a dárky zdarma. Podzimní Dny Marianne 2021 se kvapem blíží a slevy až...
5.9.2021Zobrazit článek
Nové slevové kupony v Bonprix, Kytary.cz, Datart a Naturalis

Nové slevové kupony v Bonprix, Kytary.cz, Datart a Naturalis

Neváhejte a pojďte se podívat, jak nejlépe ušetřit peníze v novém týdnu od 13.07.2021
14.7.2021Zobrazit článek

Chcete přijít o odměnu až 15 % z každého nákupu na internetu?

Stačí se zdarma zaregistrovat a o žádné odměny již nikdy nepřijdete.

+ navíc 200 Kč za registraci

- nebo -
Registrací souhlasíte s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.