Jste atopik? Poradíme, jak se zbavit ekzému

Krása a zdraví 23. 6. 2017

Trpíte vy nebo váš blízký atopickým ekzémem? Pak jistě víte, že je to dlouhý a úmorný boj, který ne a ne skončit. Poradíme vám, co byste v boji proti ekzému neměli podcenit a co vám může pomoci.

Atopický ekzém je neustálý boj s vlastní kůži. Na jeho vývoji se vám projeví sebemenší změna v psychice i v počasí a v průběhu života je velmi nevyzpytatelný. Někdo se s ekzémem narodí, jiní se s ním začnou potýkat v pubertě, někdo dokonce ještě později. Každý s ním ale může účinně bojovat – jen musí přijít na to, co pomáhá právě jemu.

Pozor na pocení

Agresivní pot je velký nepřítel atopiků, zvlášť v letních měsících, kdy je horko a člověk se potí v jednom kuse. Pokud se potíte i na místech, kde máte ekzém, ochlazujte se studenou vodou, co to jde. Protože voda ale zase vysouší, nezapomeňte se i namazat, abyste neměli suchou kůži. Krému nemusíte používat moc – stačí, když si troškou krému promažete mokré ruce. Krém se rychleji vstřebá, postačí málo a kůži dodáte víc hydratace.

Dbejte na výběr krému

Každému atopikovi pomáhá něco jiného – nemáte ani zaručeno, že krém, který pomáhá někomu ve vaší rodině, pomůže vám. Proto musíte zkoušet. Pokud máte tu možnost, kupujte si maličká balení nebo testery. Jestli je vám krém příjemný a jak na něj ekzém reaguje zjistíte už po pár dnech používání. Pokud vás krém pálí, pryč od něj.

Určitě se vyhněte parfémovaným krémům. Konzistenci volte takovou, jaká vám vyhovuje, a mastnost krému podle toho, jak moc suchou máte kůži. Kůže postižená ekzémem totiž nemusí být nutně suchá, proto nemá cenu ji přemašťovat. Krém na ekzém hledejte v lékárnách a před výběrem si přečtěte o zkušenostech jiných atopiků.

Jste atopik? Poradíme, jak se zbavit ekzému

Weleda Rakytníkové tělové mléko (392 Kč, Notino), BIODERMA Atoderm (369 Kč, Pilulka), Neutrogena Tělový balzám (85 Kč, Notino), CutisHelp EKZÉM konopná mast (249 Kč, Lékárna.cz)

S kortikoidy opatrně

Kortikoidové masti jsou dvousečná zbraň. Ekzému vás sice zbaví v řádu dnů, ale později se vám ekzém opět vrátí a často v ještě horší podobě. Navíc jsou chemického původu a můžou mít celou řadu vedlejších účinků. Na kortikoidy byste tedy měli vsadit jen v krizových případech.

Pročistěte tělo

Ekzém je často závislý i na tom, jak se stravujeme. Rozhodně byste měli omezit čokoládu, alkohol a obecně nezdravá jídla. Jsou ale i lidé, kterým pomohlo přestat jíst maso nebo mouku. Změna jídelníčku se vám na ekzému neprojeví hned, takže je těžké určit, jaké jídlo vám neprospívá. Vyzkoušet můžete také bylinkové čaje určené pro boj s ekzémem.

Jen žádný stres

Na ekzému se výrazně projevuje i váš psychický stav – pokud jste ustavičně ve stresu, vaše kůže si to odnese. Samozřejmě – náš stres magicky nezmizí, kdykoli si řekneme, že bychom se neměli stresovat. Dlouhodobě ale zkuste pracovat na tom, abyste si k srdci nepřipouštěli drobnosti nebo nedůležité věci. No a co, že má dítě ve škole špatné známky z matematiky? Co na tom, že jste se nepohodli s kolegy v práci? Svět se nezboří.

Nejste v tom sami

Je nesmírně těžké se přes tohle onemocnění psychicky přenést. Nejen, že je často bolestivé, ale na kráse (a tím pádem sebevědomí) nám také nepřidá. Zvlášť, pokud je na hodně viditelném místě, jako je obličej nebo ruce.

Pamatujte ale, že jen v Česku ekzémem dnes trpí minimálně desetina populace. Sami určitě několik atopiků znáte. Nemusíte si tím tedy procházet sami. Dostaňte se do kontaktu s lidmi, kteří ekzémem trpí, a svěřte se jim a nechte si od nich poradit. Třeba vás právě jejich zkušenost ekzému zbaví. A i když ne, minimálně máte někoho, s kým si o tom můžete promluvit. Lidé, kteří s ekzémem nemají žádnou zkušenost, často pořádně neví, jak adekvátně poradit.

Doporučené obchody

Doporučené články

Shopping fever 2019: Seznam všech slev a obchodů

Zapojte se do 10. ročníku Shopping Fever a užijte si tři dny nákupů plných slev a dárků. Od 12....
21.3.2019Zobrazit článek

Nové akční letáky #12. týden: Španělský týden v Lidlu,…

Zajímají vás akční nabídky a slevy tohoto týdne? Proto je tu Tipli a jeho Letáková hlídka!...
20.3.2019Zobrazit článek

Průvodce dovolenou v Chorvatsku – jak ušetřit a kam vyrazit

Dovolená u moře a Chorvatsko jsou pro řadu Čechů skoro synonyma. A není se čemu divit – nádherné...
17.3.2019Zobrazit článek

Už odcházíte?

Stačí pár vteřin pro získání odměn z vašich nákupů!

Vytvořte si zdarma účet na Tipli. Okamžitý přístup k odměnám až 33 % z nákupů v 1506 obchodech.

Platí na každý nákup a také na slevy a akce.

Registrací souhlasíte s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.
nebo