Povinné ručení - cena, sjednání

1. 1. 2022

Povinné ručení musí být sjednáno ke každému registrovanému motorovému vozidlu v České republice, týká se tedy i nákladních vozidel, motorek, skútrů, mopedů a třeba i čtyřkolek. Vozidlo, ke kterému není povinné ručení sjednáno, musí být úplně odstaveno z provozu, jinak hrozí vysoké pokuty.

Povinné ručení - úvod, cena, sjednání

S hrazením povinného ručení se setká každý, kdo vlastní či obsluhuje motorové vozidlo. Jak povinné ručení vlastně chápat? Oficiálně se jmenuje Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a jeho cílem je chránit všechny, které svou jízdou potenciálně ohrožujete. Zjistěte s Tipli, kolik stojí a jak funguje.

Jak funguje povinné ručení?

Pokud řidič někomu způsobí vozem škodu na majetku či zdraví, má povinnost tuto škodu nahradit. Náhrada škody však nejde z kapsy viníka, nýbrž je hrazena pojišťovnou, u které je povinné ručení sjednané. Dokladem pro povinné ručení je zelená karta, kterou dostane každý majitel vozu při uzavření smlouvy.

Splátky povinného ručení bývají hrazeny měsíčně, čtvrtletně, půlročně i ročně, záleží, jak se domluvíte s pojišťovnou. Většina z nich nabízí slevu při ročním placení. Tomu, kdo povinné ručení neplatí a zaviní nehodu, hrozí pokuta 5-40 tisíc korun.

Cena za povinné ručení

Způsobenou škodu hradí pojišťovny jen do určité výše. Tu udává označení pojistný limit. Minimální zákonný limit je 35 milionů Kč pro škodu na majetku a totéž pro škodu na zdraví. Vyšší pojistný limit se samozřejmě promítne i ve vyšší ceně pojištění.

Cenu povinného ručení ovlivňuje:

  • typ vozidla
  • stáří vozidla
  • obsah motoru
  • věk pojistníka (nemusí to být řidič)
  • bydliště pojistníka

Aktuální cena povinného ručení se v Česku pohybuje kolem 2 700 Kč. Je ovlivněná několika parametry, kterým jednotlivé pojišťovny přikládají různou váhu. Podle těchto údajů pojišťovny odhadují míru rizika. Nejvíce zaplatí mladí řidiči silných aut ve velkých městech. Naopak senioři na vesnici se slabšími vozy ušetří.

Bonusy u povinného ručení

Cenu povinného ručení může ovlivnit, jak dobře řídíte. Ale nebojte, nebudete muset dělat žádnou zkoušku. Tzv. bonus u povinného ručení určuje počet dopravních nehod, které jste zavinili. Čím méně jich je, tím lepší.

Bonus lze zjistit dvěma způsoby:

  • Potvrzením o bezeškodním průběhu od své pojišťovny (je povinna ho vystavit, ukončujete-li smlouvu)
  • U České kanceláře pojistitelů (ČKP) na rodné číslo nebo IČO

První možnost můžete provést sami, druhou za vás může udělat nová pojišťovna nebo srovnávač. Musíte o to ale většinou požádat. Bonusy u povinného ručení je možné ušetřit okolo 5 % za každý rok, kdy řídíte a nezpůsobili jste nehodu. V maximu lze získat slevu i 65 % z ceny povinného ručení!

Může to být ale také opačně. Pokud způsobujete nehod hodně, situace se obrátí a „získáte“ tzv. malus. Je to opak bonusu, takže budete platit pojištění dražší než normálně.

Poplatky za nepojištěné vozidlo

Zaplatit musíte za každý den, kdy bylo vozidlo registrováno, ale nebylo za něj placené povinné ručení. Je přitom úplně jedno, jestli stálo v garáži na špalcích. Je-li registrované, musíte platit. Dny se počítají od 1. ledna 2020.

Kolik zaplatíte se odvíjí od výkonu motoru. Základní přehled poplatků naleznete v tabulce. Rozmezí cen je dáno různými výkonnostními třídami, které zákon zohledňuje. Podrobný výčet kategorií nabízí Vyhláška Ministerstva financí č. 205/1999 Sb.

Jak výhodně sjednat povinné ručení?

Na trhu je spousta pojišťoven nabízející povinné ručení. Projděte si jejich nabídky přehledně na jednom místě a vyberte si tu nejvýhodnější. Využijte srovnávač a ušetřete až 70 % díky online sjednání.

Doporučené články

About You: Značkové oblečení s cashbackem až 7,5 %

Rádi se oblékáte stylově a zároveň za nízké ceny? Původem německý obchod About You nabízí módní...
8.7.2020Zobrazit článek

Nové slevové kupony v Eobuv.cz, Notino, Philips a Farnell

Neváhejte a pojďte se podívat, jak nejlépe ušetřit peníze v novém týdnu od 07.07.2020
7.7.2020Zobrazit článek

Levné letenky - kde hledat?

Ať už letíte na dovolenou kamkoliv, budou se vám určitě hodit levné letenky. K tomu je potřeba...
7.7.2020Zobrazit článek
- nebo -
Registrací souhlasíte s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.