Obrázek Obrázek

PC a Mobily

Koupě mobilního telefonu nebo stolního počítače je zpravidla nemalá investice, kterou je potřeba si dopředu pořádně promyslet. Podívejte se, jaké druhy PC a mobilů jsou na trhu k dostání. Přinášíme užitečné tipy a rady, jak co nejvíce ušetřit!

Články, které by vás mohly zajímat

Black Friday 2021

Black Friday 2021

26. listopadu to vypukne: Black Friday 2021. Ačkoliv, obchody se se slevami zblázní možná ještě...
23.11.2021Zobrazit článek
Levnější a nejlevnější: AliExpress Day 2021 je za rohem

Levnější a nejlevnější: AliExpress Day 2021 je za rohem

AliExpress Day 2021 proběhne 11. listopadu, přípravy na něj ale už začaly. Sbírejte kupony,...
5.11.2021Zobrazit článek
Dárky pro ženy na Vánoce
Jak nakupovat na Amazonu

Jak nakupovat na Amazonu

Amazon je jeden z největších eshopů na světě. Seženete zde vše, v nespočtu variant a v mnoha...
3.11.2021Zobrazit článek
Koupě mobilního telefonu nebo stolního počítače je zpravidla nemalá investice, kterou je potřeba si dopředu pořádně promyslet. Podívejte se, jaké druhy PC a mobilů jsou na trhu k dostání. Přinášíme užitečné tipy a rady, jak co nejvíce ušetřit!

PC do kanceláře i na hraní

Nevíte, jaký typ stolního počítače vybrat? Podívejte se na popis tři základní typů PC a budete mít jasno, který je ten pravý pro vás. Srovnali jsme kancelářský počítač, herní počítač a počítač tzv. na doma.

Kancelářský počítač

Kancelářský typ počítače nepotřebuje mít vysoký výkon, používá se hlavně pro textové editory jako Microsoft Word nebo Excel. Do grafické karty a dalších komponent tedy nemusíte příliš investovat. Maximálně můžete místo HDD disku koupit SDD disk, který je rychlejší, ale další investice do hardwaru nemají příliš smysl.

Důležité hlavně je, aby se počítač pohodlně používal, takže můžete ušetřené peníze vložit například do kvalitní obrazovky, klávesnice nebo třeba židle.

Herní počítač

Herní počítač vyžaduje o dost větší investici než počítač kancelářský. Cena narůstá zejména kvůli lepší grafické kartě, procesoru, operační paměti a dalším hardwarovým komponentám.

K hernímu počítači se také dají dokoupit speciální klávesnice a myši, které jsou připraveny na velmi intenzivní (někdy i přímo zuřivé) používání.

Pro ty hráče, kteří si potrpí na dobrou grafiku, je dostupná také celá řada špičkových obrazovek. Koupě herního počítače má pochopitelně smysl jenom pro ty, kteří velmi často hrají počitačové hry.

TIP: Nejen zájemci o herní počítače se mohou podívat na náš seznam TOP 5 nejlepších her na PC!

Počítač na doma

Tento typ stolního počítače je kompromisem mezi dvěma předchozími typy. Hodí se pro ty uživatele, pro které by byl výkon herního počítače zbytečným luxusem. Ale na druhou stranu výkon kancelářského počítače jim nestačí.

Nejde o fanatické hráče počítačových her, ale spíše o příležitostné hráče, který nemusí mít nejaktuálnější hru v nejlepším dostupném rozlišení. Počítač „na doma“ je tedy vhodný pro mix „kancelářské“ práce, hraní her, pouštění filmů a dalších podobných aktivit.

Mobilní telefony - tlačítkový nebo na focení? Android nebo iOS?

V této části představíme několik různých druhů mobilních telefonů a vysvětlíme, jakému typu uživatelů se mohou hodit. Také přineseme srovnání dvou dominantních operačních systémů pro smartphony, které vám usnadní výběr.

Odolné telefony i tlačítková klasika

Specifický typ telefonu je odolný telefon, který se hodí lidem, kteří pracují v tvrdých podmínkách, a nebo milovníkům outdooru. V první řadě zde nejde o fantastický výkon, ale o to, aby telefon něco vydržel.

„Tlačítkový“ mobilní telefon se hodí zpravidla těm, kterým stačí základní funkce. Může se jednat o starší osoby, ale také o lidi, kteří si chtějí odpočinout od internetu a pokročilých funkcí, ať už dlouhodobě nebo třeba jenom během dovolené. Mimoto i takový mobilní telefon může být stylový, jak dokazují legendární véčka.

TIP: Pokud máte zájem o odolné telefony, koukněte se na náš článek o odolných telefonech z Aliexpressu.

Fotomobily, střední a vyšší třída

Pro vášnivé fotografy nebo třeba youtubery se hodí tzv. fotomobily, které mají vysoký počet megapixelů a někdy třeba i pět objektivů. V mobilu můžete fotku nebo video snadno upravit pomocí editorů a okamžitě je prezentovat na internetu.

Další skupinu mobilních telefonů, bychom mohli nazvat "střední třída". Ta má standardní funkce, nenabízí však nic speciálního jako například pět objektivů nebo fascinující výkon. Hodí se uživatelům, kteří používají funkce smartphonu, ale nepotřebují mít ten nejdražší. Klidně se spokojí i se starším modelem nebo méně známou značkou.

Nejvyšší třídu ocení především ti, kteří chtějí to nejnovější a nejlepší, co je na trhu vůbec dostupné. Používají chytrý mobilní telefon opravdu intenzivně a využijí všechny jejich funkce. A nebo jsou fanoušky moderních technologií. Mobil v nejvyšší třídě může stát až desítky tisíc.

TIP: Jestli naopak upřednostňujete levnější mobily, podívejte se na náš článek o skvělém smartphonu do tří tisíc!

Dva rivalové – iOS vs Android

Operační systém iOS najdete pouze na mobilních telefonech Apple iPhone. iOS je obecně považován za uživatelsky jednodušší a přívětivější volbou. Výhodou je také, že je vyladěný na jednu konkrétní značku. To znamená, že nedochází k problémům s aktualizacemi.

Všechny telefony iPhone mají vždy včas k dispozici aktuální verzi operačního systému. Další výhodou je, že pokud máte další přístroje od Applu, můžete je s iPhonem velmi snadno synchronizovat.

Uzavřený systém přístrojů od Applu ale má i svou temnější stránku. iPhone je často špatně kompatibilní s dalšími zařízeními jiných značek, nemá například Bluetooth, musíte na něj mít speciální nabíječku a obtížně se z něj dostávají soubory do počítače (přes USB jdou kopírovat pouze fotky a videa). Není zde také možnost doplnit si paměť telefonu paměťovou kartou.

Android narozdíl od iOS používá celá řada výrobců mobilních telefonů. Konkrétní značky se liší výkonem nebo příslušenstvím. Mezi nejznámější patří Huawei, LG nebo Samsung.

Operační systém Android má výhodu, že si ho můžete sami snadno upravovat.

Měnit lze například podle potřeby uživatelské rozhraní nebo přidávat aplikace i z jiných zdrojů než Google Play (u iPhonů se musíte spoléhat na App Store). Je také více kompatibilní s dalšími zařízeními.

Ovšem je zde větší bezpečnostní riziko, Android bývá mnohem častěji než iOS terčem hackerů. V Google Play se objevují zbytečné nebo vyloženě škodlivé aplikace a některé starší telefony mají problémy s novými verzemi operačních systémů. To právě vytváří ideální prostor pro hackery. Android také bývá často kritizován, že nedostatečně chrání data svých uživatelů.

Tipy, jak ušetřit na PC nebo mobilu

Pro začátek můžete ušetřit na tom, že si vyberete ten správný počítač nebo mobil, který odpovídá vašim potřebám. Tudíž nebudete platit zbytečně navíc za něco, co nepotřebujete.

A zároveň nebudete vystaveni situaci, kdy váš přístroj neodpovídá tomu, co chcete a budete ho muset měnit. V tomto ohledu snad napověděla předchozí část článku.

Pro nižší cenu také určitě využijte cashback, který získáte skrze Tipli.

Jak ušetřit na PC nebo mobilu

  • Vyberte si správný model
  • Použijte cashback od Tipli
  • Vychytejte slevy na elektroniku
  • Kupte si repasovaný mobil nebo počítač
  • Sestavte si vlastní PC

Výše cashbacku se liší podle prodejce, toho správného si vyberete v oddělení PC a mobily.

Další možností je sledovat slevové akce na Tipli nebo i v kamenných obchodech. Tradičním obdobím slev je například Black Friday v listopadu nebo povánoční výprodeje na konci prosince a v lednu. Ale vyplatí se situaci sledovat po celý rok.

Také můžete ušetřit tím, že si koupíte repasovaný počítač nebo mobil.

Jedná se o spotřebič, který byl nějakou dobu (zpravidla krátkou) už používán. Poté byl prodán specializované firmě, která opravila případné vady a vrátila ho na trh se zkrácenou zárukou.

Specifickou možností, jak ušetřit u stolního PC, je možnost vlastního sestavení. Pokud jste mechanicky zruční a alespoň trochu rozumíte počítačům, vyberete si jednotlivé části a dáte je dohromady. Ušetříte tak za konkrétní díly, které jsou většinou levnější, když je koupíte samostatně.

Chcete přijít o odměnu až 15 % z každého nákupu na internetu?

Stačí se zdarma zaregistrovat a o žádné odměny již nikdy nepřijdete.

+ navíc 300 Kč za registraci

- nebo -
Registrací souhlasíte s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.