Dálniční známky v zahraničí

ČlánkyDovolená a cestování  |  Cestovní průvodce  |  Návody 25. 1. 2022

Není nad to, užívat si dovolenou vlastním autem v podobě pohodlného prozkoumávání. Pojí se to ovšem také s dálničními známkami a poplatky za mýtné. Získejte přehled cen dálničních známek ve vybraných evropských zemích, ale také přehled států, kde v současnosti poplatky vybírají za pomoci mýtného systému. V evropských zemích je navíc stále častěji možné platit dálniční známku online či přes mobil. Do systému se poté jen zaregistruje SPZ vozidla, období, kdy známka platit, a je hotovo. Tento systém například funguje na sousedním Slovensku.

Obrázek

Dálniční známka Slovensko

Na Slovensku je pro vozidla s hmotností do 3,5t zpoplatněna většina rychlostních komunikací prostřednictvím dálniční známky. Pro motocykly je průjezd slovenských dálnic zdarma. Dálniční známku na Slovensku můžete získat v elektronické podobě na internetu nebo na několika prodejních místech - čerpací stanice před hranicemi, vybrané servisy či bývalé hraniční přechody. Řidiči vozu bez zaplacené známky hrozí pokuta až 500 eur. 

Slovenská dálniční známka má tři různé podoby – roční - €50, třicetidenní - €14 a desetidenní€10. Při nákupu dálniční známky online zadáte do formuláře SPZ vozidla, zemi, ve které je vůz registrován, zvolíte platnost známky a zadáte svoji e-mailovou adresu. Platit můžete okamžitě platební kartou nebo bankovním převodem, ale známka vstupuje v platnost až s připsáním platby. 

Dálniční známka Rakousko

Dálnice jsou v Rakousku pro motocykly a vozidla s hmotností do 3,5t zpoplatněna pomocí elektronických dálničních zámek. Kromě zpoplatnění dálnic je za průjezd některých komunikací a tunelů vybíráno "úsekové mýtné". Za průjezd těchto míst lze zaplatit v hotovosti či platební kartou na místě nebo využít služby Digital section toll, pomocí které lze poplatek zaplatit předem a na základě zaregistrované poznávací značky mýtnou bránu projet bez zastavení.

Rakouská dálniční známka existuje ve třech různých variantách – desetidenní, dvouměsíční a celoroční. Ceny dálničních známek v Rakousku se mírně zvýšily a vychází na €9,60, €28,20 a €93,80 pro osobní automobily a obytné vozy do 3,5 tuny. Tyto tři typy platí i pro motorky, avšak s cenami €5,60, €14,10 a €37,20. Rakouskou dálniční známku můžete zakoupit na čerpacích stanicích nebo v případě elektronické varianty na internetu či v bezplatné aplikaci ASFiNAG Unterwegs. V České republice ji lze obstarat v prodejní síti ABA, ÚAMK a v některých směnárnách.

Dálniční známka Maďarsko

Maďarské dálnice jsou pro motocykly a osobní vozidla zpoplatněny prostřednictvím elektronické dálniční známky. Maďarská dálniční známka se rozděluje na tři základní typy podle doby platnosti – týdenní (je však platná 10 dní), měsíční a roční. Pro řidiče, kteří přes dálnice v Maďarsku jezdí pravidelně, jsou kromě klasické roční známky prodávány roční známky s regionální platností. Všechny typy známek jsou elektronické a můžete je zakoupit online na webových stránkách nebo přímo v Maďarsku v kamenných prodejnách s terminálem a na benzínových stanicích. V České republice vše vyřídíte na vybraných pobočkách ÚAMK a ABA.

Dálniční známka Německo

V Německu je mýtné za průjezd zpoplatněných komunikací vybíráno pouze za vozidla nad 7,5 t a to prostřednictvím elektronické mýtné jednotky Toll Collect. Pro vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 t je průjezd německých dálnic zdarma.

Dálniční známka Polsko

Zpoplatnění dálnic v Polsku probíhá prostřednictvím mýtných bran, kde lze za vozidla s hmotností do 3,5 t platit hotovostí, platební a tankovací kartou, mobilní aplikací nebo palubní jednotkou. Výše mýtného se dělí podle počtu ujetých kilometrů a kategorie vozidla.

Dálničná známka Chorvatsko

V Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněny prostřednictvím mýtného, které lze zaplatit hotovostí či platební kartou v mýtných branách přímo po cestě, nebo si je můžete zakoupit prostřednictvím elektronického mýtného systému ETC. Zaplatit za využití chorvatských dálnic musí kromě osobních, nákladních automobilů a autobusů také motocykly.

Chcete přijít o odměnu až 15 % z každého nákupu na internetu?

Stačí se zdarma zaregistrovat a o žádné odměny již nikdy nepřijdete.

Právě teď k novému účtu navíc 300 Kč Ke každé odměně za nákup získáte další bonusovou ve stejné výši. Celkem na bonusových odměnách můžete získat až 300 Kč. za vaše nákupy.

- nebo -
Registrací souhlasíte s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.
Máte již účet? Přihlaste se